Jak zaprojektować wnętrze pokoju, w kilku prostych krokach
Zaprojektowanie pokoju może być wyzwaniem, które z radością podejmiemy lub też przytłoczy nas i nie pozwoli ruszyć z miejsca. Niezależnie od posiadanego budżetu, musimy wiedzieć, że aranżacja pomieszczenia to bardziej sztuka niż nauka, a charakter miejsca, który finalnie uzyskamy, powinien zależeć od nas. Dlatego byłoby idealnie przygotować się do tego przedsięwzięcia.
1. Ustal nastrój pomieszczenia
Nowoczesny czy klasyczny, jasny czy o ciemniejszych kolorach, przytulny czy oficjalny - te pytania powinniśmy zadać sobie na początku. Następnie jakie funkcje będzie pełniło pomieszczenie i co od niego oczekujemy. Odpowiedzi na te pytania powinny wpłynąć na dalsze decyzje.
2. Zainspiruj się
Poszukaj inspiracji w Internecie, przejrzyj ulubione strony i przeglądnij grafikę. Pomyśl o miejscach, w których dobrze się czujesz, gdzie lubisz usiąść. Czy wolisz fotel czy krzesło, stół czy biurko. Jakie kolory przyciągają twój wzrok. Dobrym pomysłem jest też nabycie kilku magazynów wnętrzarskich. Zdjęcia na papierze ogląda się staranniej i zwraca się uwagę na więcej szczegółów.
3. Stąpaj twardo po ziemi
Zastanów się co jest dla Ciebie ważne i w jaki sposób żyjesz. Jeśli masz zwierzęta przemyśl podłogę - miękkie panele mogą nie wytrzymać długo psich figli, jeżeli pracujesz w domu zaprojektuj biurko w doświetlonym miejscu. Dzieci w intensywny sposób korzystają z sofy, stołu i dywanu. Wybierz takie materiały, aby łatwo można było zetrzeć rozlany sok i kredki. Zakupy dostosuj do budżetu. Wszystkim podobają się dizajnerskie meble, ale oceń najpierw ich walory użytkowe oraz cenę.
4. Uporządkuj przestrzeń
Jeżeli zmieniasz wystrój pokoju zacznij od wyniesienia wszystkiego co chcesz usunąć. Pozbądź się mebli, których nie chcesz, starych dekoracji i innych rzeczy, które będą zbędne lub takich, których po prostu nie lubisz. Jeżeli projektujesz nowe pomieszczenie, zastanów się zanim cokolwiek kupisz i wniesiesz. Zacznij od elementów, które są niezbędne - stół w jadalni, łóżko w sypialni, sofa w salonie. Potem ocenisz miejsce, które pozostało na dodatki.
5. Rozrysuj plan
Jest wiele narzędzi online do projektowania, w tym bezpłatne. Zmierz swój pokój i wprowadź rozmiar do programu. Następnie używając elementów z biblioteki rozstaw meble w pomieszczeniu. Jeżeli nie posługujesz się sprawnie programami komputerowymi, narysuj na kartce rzut pokoju, zachowując proporcje, a następnie spróbuj rozmieścić meble.
6. Ustal kolorystykę
Wybierz gamę kolorów, w której chcesz się poruszać. Ustalenie barw na wczesnym etapie projektowania pozwala uniknąć błędów w wyborze mebli i akcesoriów i pozwala zachować spójność projektu.
7. Zacznij od spodu
Jeżeli remontujesz istniejący pokój przejrzyj najpierw wyposażenie, podłogi, ściany i zdecyduj co zostawisz. Będzie miało to wpływ na dalsze decyzje. Jeżeli pomieszczenie jest puste, prace rozpocznij od pomalowania ścian i wykonania podłogi - płytki, parkiet, panele.
8. Wyposażenie pokoju
Zakupy wyposażenia rozpocznij od głównego elementu pomieszczenia. Jeżeli jest to salon starannie wybierz sofę, jeżeli remontujesz sypialnię, skup się na wygodnym łóżku. Zakup najdroższy element wyposażenia. Jeżeli skończy ci się budżet, drobne rzeczy dokupisz później.
9. Wybierz meble dodatkowe
Po wybraniu głównego elementu pokoju, skup się na meblach uzupełniających, Stolik kawowy, komoda, szafka nocna. Nie bój się mieszać stylów. Cały dom nie musi być wyposażony tylko w meble nowoczesne lub wyłącznie w klasyczne. Jeżeli kupisz stół rustykalny, dodaj dla kontrastu lekkie nowoczesne krzesła. Nastrój można regulować źródłem światła - lampa klasyczna czy nowoczesna pięknie wypełni i doda ciepła.
10. Wybierz dywan, zasłony i dodatki
Najprzyjemniejsze zostaje na koniec. Miękkie, dekoracyjne elementy dobieramy aby wyciszyć lub ożywić pomieszczenie. Jeżeli sofa ma zdecydowany kolor, dobierz popielate lub beżowe poduszki i zasłony. Jeżeli w pomieszczeniu dominuje biel, dodaj granatowe zasłony i widoczne ozdoby.