Przydło leśne

Napisał

To roślina naturalnie występująca w lasach i zaroślach okolic Sudetów i Karpat. Im dalej w tereny nizinne tym stanowiska są rzadsze i mniej liczne.

W naturalnych warunkach roślina objęta jest ścisłą ochroną i nie można jej wykopywać. Na szczęście jest dostępna w centrach ogrodniczych, gdzie możemy ją nabyć zupełnie bez problemu.

Parzydło leśne to roślina cieniolubna i ten warunek musimy potraktować poważnie. Przy mocnym słońcu liście ulegną poparzeniu i zbrązowieją. Dlatego sadzimy ją w półcieniu, najlepiej pod drzewami, aby miała warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

Parzydło lubi ziemię próchniczną i przepuszczalną. W słabszych warunkach, kwiatostany nie będą tak okazałe jak w ziemi zasobnej w wartości odżywcze.

Kwitnie w czerwcu/lipcu przez około 2 - 3 tygodnie. Drobne kwiatki zebrane w wiechowate kwiatostany uwielbiane są przez trzmiele.

Uwaga - roślina trująca: w nasionach zawiera trujące saponiny, zaś w liściach pochodne cyjanowodoru. Zjedzenie liści czy nasion może być naprawdę niebezpieczne.

Parzydło leśne jest byliną, co oznacza, że część nadziemna usycha na zimę, a wiosną odradza się na nowo. Z roku na rok kępy parzydła są coraz większe. Roślina osiąga ok. 1,5 m wysokości i prawie tyle samo szerokości.

Parzydło jest rośliną bardzo ozdobną i warto ją mieć w ogrodzie. Jest bezproblemowa w uprawie, zasadniczo nie choruje, ani nie jest atakowana przez pasożyty.

Polecam.

 

Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".