Wydrukuj tę stronę

Przydło leśne

Napisał

To roślina naturalnie występująca w lasach i zaroślach okolic Sudetów i Karpat. Im dalej w tereny nizinne tym stanowiska są rzadsze i mniej liczne.

W naturalnych warunkach roślina objęta jest ścisłą ochroną i nie można jej wykopywać. Na szczęście jest dostępna w centrach ogrodniczych, gdzie możemy ją nabyć zupełnie bez problemu.

Parzydło leśne to roślina cieniolubna i ten warunek musimy potraktować poważnie. Przy mocnym słońcu liście ulegną poparzeniu i zbrązowieją. Dlatego sadzimy ją w półcieniu, najlepiej pod drzewami, aby miała warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

Parzydło lubi ziemię próchniczną i przepuszczalną. W słabszych warunkach, kwiatostany nie będą tak okazałe jak w ziemi zasobnej w wartości odżywcze.

Kwitnie w czerwcu/lipcu przez około 2 - 3 tygodnie. Drobne kwiatki zebrane w wiechowate kwiatostany uwielbiane są przez trzmiele.

Uwaga - roślina trująca: w nasionach zawiera trujące saponiny, zaś w liściach pochodne cyjanowodoru. Zjedzenie liści czy nasion może być naprawdę niebezpieczne.

Parzydło leśne jest byliną, co oznacza, że część nadziemna usycha na zimę, a wiosną odradza się na nowo. Z roku na rok kępy parzydła są coraz większe. Roślina osiąga ok. 1,5 m wysokości i prawie tyle samo szerokości.

Parzydło jest rośliną bardzo ozdobną i warto ją mieć w ogrodzie. Jest bezproblemowa w uprawie, zasadniczo nie choruje, ani nie jest atakowana przez pasożyty.

Polecam.