Ozdobne kompozycje z sukulentów

Napisał

 

  

 

Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach niedostatku wody lub tam gdzie woda jest dostępna tylko w pewnych okresach. Nauczyły się gromadzić zapasy w swoich tkankach i wykorzystywać ją w czasie suszy.  

Są w śród nich rośliny gruboszowate jak aloes czy agawa, kaktusowate, czy nawet drzewa. Wszystkie wykształciły swój system oszczędzania wody - niektóre mają  liście pokryte matowym nalotem, który ma zminimalizować parowanie, inne zredukowały liście do postaci kolców. Wszystkie natomiast mają płytki i szeroki system korzeniowy. 
 
Niewielkie odmiany sukulentów doskonale sprawdzają się jako domowe rośliny doniczkowe. Potrzebują sporej dawki światła, ale ograniczonej wody. W lecie należy je podlewać 1 - 2 razy w tygodniu, a w ziemie, w okresie spoczynku, wystarczy 1 raz w miesiącu. 
 
Dzięki temu, że sukulenty to bardzo oryginalne i ozdobne rośliny możemy robić z nich doskonałe dekoracje. Będą dobrze wyglądać w szklanych lub metalowych pojemnikach, a nawet w drewnianych skrzynkach. 
Pierwsza warstwa w pojemniku zawsze powinna być drenażowa, tak aby izolowała nadmiar wody od korzeni. Doskonałe będą drobne kamyczki. Ziemia, w którą wsadzimy nasze roślinki także powinna być przepuszczalna, najlepiej pomieszana z piaskiem. Dla pewności możemy zakupić gotową mieszankę do tego gatunku. 
 
Największym zagrożeniem dla sukulentów jest długotrwałe stanie korzeni w wodzie. Gdy zadbamy o nieprzelewanie rośliny, będzie nas długo cieszyła swoją urodą. 

 

Open link in new tab
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".