Wydrukuj tę stronę

Ozdobne kompozycje z sukulentów

Napisał

 

  

 

Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach niedostatku wody lub tam gdzie woda jest dostępna tylko w pewnych okresach. Nauczyły się gromadzić zapasy w swoich tkankach i wykorzystywać ją w czasie suszy.  

Są w śród nich rośliny gruboszowate jak aloes czy agawa, kaktusowate, czy nawet drzewa. Wszystkie wykształciły swój system oszczędzania wody - niektóre mają  liście pokryte matowym nalotem, który ma zminimalizować parowanie, inne zredukowały liście do postaci kolców. Wszystkie natomiast mają płytki i szeroki system korzeniowy. 
 
Niewielkie odmiany sukulentów doskonale sprawdzają się jako domowe rośliny doniczkowe. Potrzebują sporej dawki światła, ale ograniczonej wody. W lecie należy je podlewać 1 - 2 razy w tygodniu, a w ziemie, w okresie spoczynku, wystarczy 1 raz w miesiącu. 
 
Dzięki temu, że sukulenty to bardzo oryginalne i ozdobne rośliny możemy robić z nich doskonałe dekoracje. Będą dobrze wyglądać w szklanych lub metalowych pojemnikach, a nawet w drewnianych skrzynkach. 
Pierwsza warstwa w pojemniku zawsze powinna być drenażowa, tak aby izolowała nadmiar wody od korzeni. Doskonałe będą drobne kamyczki. Ziemia, w którą wsadzimy nasze roślinki także powinna być przepuszczalna, najlepiej pomieszana z piaskiem. Dla pewności możemy zakupić gotową mieszankę do tego gatunku. 
 
Największym zagrożeniem dla sukulentów jest długotrwałe stanie korzeni w wodzie. Gdy zadbamy o nieprzelewanie rośliny, będzie nas długo cieszyła swoją urodą. 

 

Open link in new tab