pH gleby, po co i jak kontrolować ten odczyn

Napisał

 

  

Rośliny ogrodowe, aby mogły prawidłowo się rozwijać potrzebują dostępności w glebie składników odżywczych, ale żeby mogły je pobierać konieczne jest zachowanie odpowiedniego odczynu podłoża - kwaśnego, obojętnego lub zasadowego.
 
Odczyn gleby to nic innego, jak jej wartość pH, czyli stopień stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenowych. Skala pH zawiera się zasadniczo między 0 a 14, im mniejsza wartość, tym gleba jest bardziej kwaśna. 

Niedostosowanie odczynu gleby do potrzeb rośliny może sprawić, że część naszych ogrodniczych poczynań nie przyniesie rezultatu lub nie tak okazały jakbyśmy chcieli.  Część składników odżywczych jest dostępna dla rośliny dopiero w momencie, gdy gleba posiada właściwą wartość pH. Doświadczenie pokazuje, że większość roślin rozwija się najlepiej na glebie lekko kwaśnej, kiedy to mają one możliwość najlepszego przyswajania składników odżywczych.

* Gleby bardzo kwaśne posiadają pH poniżej 4,5. 

* gleby kwaśne pH od 4,6 do 5,5

* gleby lekko kwaśne pH od 5,6 do 6,5

* gleby obojętne pH od 6,6 do 7,2

* gleby zasadowe mają pH powyżej 7,2.

W glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych dobrze będą rosły w większości różaneczniki i azalie, borówka amerykańska, agrest, maliny, truskawki, wrzosy i hortensje. Na ziemi  lekko kwaśnej najlepiej sobie radzą róże, hosty, wrzośce i lawenda. Glebę o odczynie pH obojętnym preferują zarówno drobne rośliny kwitnące wiosną jak i jaśminowiec, perukowiec podolski czy jukka ogrodowa oraz marchew, czosnek, pomidor, kapusta i zboża. 

Odczyn gleby można sprawdzić za pomocą pehametrów tradycyjnych lub elektronicznych. 

Kwasomierz  z płynem Helliga to tradycyjny sposób sprawdzania odczynu pH. Aby wynik był miarodajny potrzebujemy co najmniej dwóch próbek ziemi, spod tej samej rośliny. Ja dla celów filmu pobrałam jedną próbkę spod krzewu róży, a drugą z warzywnika. Do okrągłego zagłębienia płytki należy nałożyć małą ilość gleby i starannie ubić. Glebę w zagłębieniu starannie zalać kilkunastoma kroplami płynu Helliga, w takiej ilości, aby utworzyć nad nią cienką warstwę płynu. Po upływie 1 minuty, poprzez przechylenie płytki, przelać nadmiar płynu do podłużnego kanalika. Zabarwienie płynu należy porównać ze skalą barw na płytce i odczytać pH odpowiadające zabarwieniu.

Moja ziemia na jednej płytce jest mocno zasadowa i ma odczyn pH między 7 a 8, natomiast na drugiej płytce jest lekko kwaśna, a jej odczyn pH to około 5,5.

Wyłącznie eksperymentalnie i aby upewnić się, że płyn jest dobry, zalejemy pojemnik kilkoma kroplami octu. Jak wiemy jest to płyn mocno kwaśny. Po dodaniu płynu Helliga, ocet natychmiast przybrał buraczkowy kolor. Myślę, że jego pH jest poniżej najniższej wartości na skali czyli 4.

Inną formą zbadania pH ziemi jest użycie papierka lakmusowego - do przeprowadzenia pomiaru potrzebny będzie czysty i suchy pojemnik, do którego najpierw wsypujemy próbkę ziemi, a następnie wlewamy destylowaną wodę. Po dokładnym wymieszaniu możemy zamoczyć papierek, po kilku minutach powinien zmienić kolor. Odczyt porównujemy z opisem umieszczonym na opakowaniu.

Elektroniczny miernik pH - należy umieścić końcówkę w ziemi i po wskazanym w instrukcji czasie odczytać wynik.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest odpowiednia dla roślin, które chcemy uprawiać, powinniśmy pomyśleć o zmianie pH jeszcze przed posadzeniem czy wysianiem roślin. Zbyt wysoki odczyn zasadowy uregulujemy, jeśli dodamy do ziemi kwaśny torf lub nawóz siarkowy. Z kolei odkwaszanie gleby uzyskamy, gdy wprowadzimy do niej wapno rolnicze, kredę mieloną lub nawozy wapniowe. Zmiana odczynu pH gleby nie jest możliwa na stałe, dlatego warto sprawdzać jego wartość co najmniej raz w roku.

 

muzyka: Kevin MacLeodJellyfish in Space – na licencji Creative Commons Attribution (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

 

 

Open link in new tab
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".