Syrop z sosny

Napisał

 

  

Syrop z młodych pędów sosny przygotowujemy wiosną, zwykle w pierwszej połowie maja. Materiał zbieramy, gdy gałązka wypuści nowy przyrost i osiągnie on już kilka centymetrów. Doskonale nadają się pędy z sosny czarnej, a także z kosodrzewiny. 

Do czystego, szklanego słoja wrzucamy pędy, a warstwy kilkucentymetrowe przesypujemy cukrem w proporcji:

 

na 3l młodych pędów sosny 

ok. 0,5 kg cukru. 

 

Słoik szczelnie zakręcamy i stawiamy w ciepłym miejscu na 3 dni. Gdy pędy puszczą sok można lekko ugnieść. Po 3 dniach przecedzamy sok i przelewamy do butelek. 

Jeżeli chcemy syrop zachować na zimę koniecznie należy zapasteryzować, czyli podgrzewać w kąpieli wodnej w wysokiej tempetaturze, ale poniżej 100oC przez około 1 godzinę. Dokładnie wystudzić. 

Syrop przechowujemy w półce lub spiżarni. Otwarty najlepiej w lodówce.

 

 

 

 

Open link in new tab
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".