Pliki Cookies. Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. i.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wałowanie trawnika

Napisał

 

Zabiegiem, który poprawi kondycję naszego trawnika na wiosnę jest wałowanie. Zabieg ten dociska trawę podniesioną przez mróz w okresie zimowym przez kolejne zarażanie i rozmarzanie ziemi.

Zasadniczym wskazanym terminem wałowania trawników jest wczesna wiosna. Czynność tą należy wykonać, gdy gleba nie jest ani zbyt mokra ani sucha (ma dobrą plastyczność).

Wałowanie w innych terminach - poza wczesną wiosą, może przynieść więcej szkody niż pożytku, gdyż może spowodować  niszczenie struktury warstwy nośnej, polegającej na zmniejszeniu przepuszczalności i wypieraniu powietrza z gleby. Największe ujemne działanie może wyrządzić na trawnikach wysiewanych na glebie o wysokiej zawartości części spławialnych (gliniastych) powyżej 12%. Większa zawartość piasku (części szkieletowych) w warstwie nośnej pozwala swobodniej stosować wałowanie.

Wały gładkie całą swoją powierzchnią dociskają glebę zagęszczając ją. Aby ten ujemny proces częściowo zmniejszyć przy jednoczesnym uzyskaniu efektu wyrównania powierzchni trawnika zaleca się stosowanie wału kółkowego. Użycie takiego wału pozwala na zmniejszenie skutków niszczenia na całej powierzchni struktury gleby. Masa wału musi być zawsze dostosowana do plastyczności gleby, a miernikiem właściwego doboru masy jest osiadanie trawnika podczas przejazdu wału na głębokości 10-15 mm. Wałować należy na krzyż i nie wykonywać nagłych nawrotów na trawniku. Efekt trawnika "w pasy" uzyskujemy poprzez wałowanie (szczotkowanie) raz w jedną, raz w drugą stronę. Takie trawniki oglądamy na stadionach piłkarskich.