Jak ciąć maliny

Napisał

 

Jedną z największych zalet malin jest fakt, że są naprawdę łatwe w uprawie, a do tego owoce mają smaczne, zdrowe i możemy je zrywać od lipca, aż do przymrozków.

Co roku powinniśmy dokonać prześwietlenia naszej uprawy. Wycinamy wszystkie pędy dwuletnie, są one zupełnie suche i jaśniejsze od pozostałych. Usuwamy też pędy jednoroczne, których jest za dużo. Pędy, które chcemy pozostawić skracamy o ok. 1/3 usuwając pozostałości po ubiegłorocznym owocowaniu. Niejednokrotnie na gałązkach znajdują się mumie owoców, które nie zdążyły dojrzeć na jesień. Suche, dwuletnie pędy, można z łatwością wyłamywać.

Pędy, które skracamy, wypuszczą z uśpionych pąków odrosty, które jako pierwsze zaowocują w końcu czerwca lub początku lipca. Nowe pędy, które urosną w trakcie okresu wegetacji, będą owocowały późnym latem i jesienią.

Obcięte pędy palimy, aby nie rozprzestrzeniały się choroby.

Maliny lubią lekko kwaśną i wilgotną glebę. Nie zapomnijmy o ściółkowaniu gleby wokół krzewów. Ściółkowanie zapobiegnie wysychaniu podłoża oraz wzrostowi chwastów. Dobrą ściółką dla malin jest skoszona trawa. Doskonałym stanowiskiem będzie pełne słońce, ale owocować maliny będą również w półcieniu.

Teraz tylko czekamy na owoce.

 

 

Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".