Wydrukuj tę stronę

Jak ciąć maliny

Napisał

 

Jedną z największych zalet malin jest fakt, że są naprawdę łatwe w uprawie, a do tego owoce mają smaczne, zdrowe i możemy je zrywać od lipca, aż do przymrozków.

Co roku powinniśmy dokonać prześwietlenia naszej uprawy. Wycinamy wszystkie pędy dwuletnie, są one zupełnie suche i jaśniejsze od pozostałych. Usuwamy też pędy jednoroczne, których jest za dużo. Pędy, które chcemy pozostawić skracamy o ok. 1/3 usuwając pozostałości po ubiegłorocznym owocowaniu. Niejednokrotnie na gałązkach znajdują się mumie owoców, które nie zdążyły dojrzeć na jesień. Suche, dwuletnie pędy, można z łatwością wyłamywać.

Pędy, które skracamy, wypuszczą z uśpionych pąków odrosty, które jako pierwsze zaowocują w końcu czerwca lub początku lipca. Nowe pędy, które urosną w trakcie okresu wegetacji, będą owocowały późnym latem i jesienią.

Obcięte pędy palimy, aby nie rozprzestrzeniały się choroby.

Maliny lubią lekko kwaśną i wilgotną glebę. Nie zapomnijmy o ściółkowaniu gleby wokół krzewów. Ściółkowanie zapobiegnie wysychaniu podłoża oraz wzrostowi chwastów. Dobrą ściółką dla malin jest skoszona trawa. Doskonałym stanowiskiem będzie pełne słońce, ale owocować maliny będą również w półcieniu.

Teraz tylko czekamy na owoce.