Cięcie winorośli, czyli nie taki diabeł straszny...

Napisał

 

Poprawne cięcie winorośli to kwestia wprawy i pewnej wiedzy. Podchodzimy do krzewu i boimy się użyć sekatora. Niepotrzebnie.

Winorośl jest rośliną bardzo silnie rosnącą, której cięcie pomaga zachować równowagę między częścią zieloną – nadziemną a systemem korzeniowym, który musi mocno pracować aby wykarmi rozbujałą górę.

Nie będziemy się zajmować cięciem winorośli do uprawy towarowej. Tym zajmują się specjaliści. Krzewy, które mamy w ogródkach przydomowych, oprócz wydania smacznych owoców mają dodatkowe zadania – ładnie wyglądać i zwykle przynieść trochę cienia pod pergolą.

Zajmiemy się dziś krzewem, wspartym na tymczasowym trejażu. Docelowo będzie się opierał na pergoli, która łącznie z krzewem ma dać wytchnienie i cień odpoczywającym domownikom.

Cięcie takiego krzewu nie może być tak drastyczne jak w przypadku uprawy w winnicach, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad:

- cześć nadziemna krzewu nie może być nadmiernie rozbudowana bo składniki odżywcze pobierane przez korzenie będzie wykorzystany głównie na rozwój liści i latorośli, i nie doczekamy się ładnych i smacznych owoców;

- niektóre odmiany winorośli są dość podatne na choroby grzybowe, a zbytnie zagęszczenie krzewu i brak przewiewu służą rozwojowi patogenów,

- winogrona dojrzewają w słońcu, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla krzewu i cięcia, również w trakcie okresu wegetacji, aby doświetlić grona. Ponadto krzewy winorośli przywędrowały do Polski z cieplejszych rejonów globu, dlatego nie są całkowicie odporne na duże mrozy, a niektóre odmiany, zwłaszcza młode egzemplarze, należy okrywać na zimę.

W trakcie przeszukiwania literatury na temat prowadzenia winorośli natkniemy się na kilka powtarzających się określeń, których zasadniczo nie znamy z uprawy innych rośli.

Latorośl to zielony pęd winorośli wyrastający przede wszystkim z łozy, ale także z wieloletniego drewna. Na latorośli znajdują się liście, pąki, kwiatostany, grona i wąsy.

Łoza to zdrewniała latorośl. Znajdują się na niej pąki, z których w kolejnym roku rozwijają się latorośle.

Pasierby to dodatkowe latorośle wyrosłe z pąków znajdujących się w kącikach ogonków liściowych w trakcie okresu wegetacji. Powodują zbędne i niekorzystne zagęszczenie krzewu i należy je wyłamywać.

Cięcie polega na przycięciu łozy na 3 do 8 oczek. Niektórzy tną nawet na 1 oczko, ale w przypadku uprawy przydomowej, zwłaszcza gdy prowadzimy winorośl przy pergoli, nie ma takiej potrzeby. Niektóre odmiany nie owocują na latoroślach, wyrosłych z pierwszych trzech oczek, tak więc należy również to wziąć pod uwagę.

Nasz krzew przycinam na 3-4 oczka zależnie od miejsca i czy chcę aby się bardziej lub mniej zagęścił.

Jeszcze jedna ważna informacja. Winorośl tniemy do pierwszej połowy marca. Przy późniejszym terminie narażamy nasz krzew na "płacz łozy" czyli długotrwały i intensywny wyciek soków z powstałych ran.

 

 

 

Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".