Wydrukuj tę stronę

Cięcie winorośli, czyli nie taki diabeł straszny...

Napisał

 

Poprawne cięcie winorośli to kwestia wprawy i pewnej wiedzy. Podchodzimy do krzewu i boimy się użyć sekatora. Niepotrzebnie.

Winorośl jest rośliną bardzo silnie rosnącą, której cięcie pomaga zachować równowagę między częścią zieloną – nadziemną a systemem korzeniowym, który musi mocno pracować aby wykarmi rozbujałą górę.

Nie będziemy się zajmować cięciem winorośli do uprawy towarowej. Tym zajmują się specjaliści. Krzewy, które mamy w ogródkach przydomowych, oprócz wydania smacznych owoców mają dodatkowe zadania – ładnie wyglądać i zwykle przynieść trochę cienia pod pergolą.

Zajmiemy się dziś krzewem, wspartym na tymczasowym trejażu. Docelowo będzie się opierał na pergoli, która łącznie z krzewem ma dać wytchnienie i cień odpoczywającym domownikom.

Cięcie takiego krzewu nie może być tak drastyczne jak w przypadku uprawy w winnicach, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad:

- cześć nadziemna krzewu nie może być nadmiernie rozbudowana bo składniki odżywcze pobierane przez korzenie będzie wykorzystany głównie na rozwój liści i latorośli, i nie doczekamy się ładnych i smacznych owoców;

- niektóre odmiany winorośli są dość podatne na choroby grzybowe, a zbytnie zagęszczenie krzewu i brak przewiewu służą rozwojowi patogenów,

- winogrona dojrzewają w słońcu, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla krzewu i cięcia, również w trakcie okresu wegetacji, aby doświetlić grona. Ponadto krzewy winorośli przywędrowały do Polski z cieplejszych rejonów globu, dlatego nie są całkowicie odporne na duże mrozy, a niektóre odmiany, zwłaszcza młode egzemplarze, należy okrywać na zimę.

W trakcie przeszukiwania literatury na temat prowadzenia winorośli natkniemy się na kilka powtarzających się określeń, których zasadniczo nie znamy z uprawy innych rośli.

Latorośl to zielony pęd winorośli wyrastający przede wszystkim z łozy, ale także z wieloletniego drewna. Na latorośli znajdują się liście, pąki, kwiatostany, grona i wąsy.

Łoza to zdrewniała latorośl. Znajdują się na niej pąki, z których w kolejnym roku rozwijają się latorośle.

Pasierby to dodatkowe latorośle wyrosłe z pąków znajdujących się w kącikach ogonków liściowych w trakcie okresu wegetacji. Powodują zbędne i niekorzystne zagęszczenie krzewu i należy je wyłamywać.

Cięcie polega na przycięciu łozy na 3 do 8 oczek. Niektórzy tną nawet na 1 oczko, ale w przypadku uprawy przydomowej, zwłaszcza gdy prowadzimy winorośl przy pergoli, nie ma takiej potrzeby. Niektóre odmiany nie owocują na latoroślach, wyrosłych z pierwszych trzech oczek, tak więc należy również to wziąć pod uwagę.

Nasz krzew przycinam na 3-4 oczka zależnie od miejsca i czy chcę aby się bardziej lub mniej zagęścił.

Jeszcze jedna ważna informacja. Winorośl tniemy do pierwszej połowy marca. Przy późniejszym terminie narażamy nasz krzew na "płacz łozy" czyli długotrwały i intensywny wyciek soków z powstałych ran.