Wiosenne cięcie róż

Napisał

 

  

Róża to królowa ogrodów. Cieszy nas swoimi kwiatami i zapachem. Odmiany powtarzające kwitnienie, wypuszczają pąki, aż do samej jesieni. Jednakże, aby pięknie kwitły wymagają pielęgnacji.

Przede wszystkim w naszych warunkach róże potrzebują cięcia wiosennego, podczas którego usuwamy przemarznięte w zimie gałązki, stare pędy a także poprzez cięcie formujemy krzew.

Po zimie konieczne jest wycięcie przemarzniętych fragmentów pędów, aż do żywej tkanki. Gałązkę przycinamy po skosem, aby ewentualna wilgoć spływała i nie zatrzymywała się na ranie rośliny, co może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Miejsce cięcia również ma znaczenie. Gałązkę przycinamy ok. 0,5 cm powyżej pąku. To nad którym pąkiem utniemy, zdecyduje o późniejszym kształcie krzewu, gdyż z pąku, nad którym dokonamy cięcia, wyrośnie nowa gałązka. Dlatego staramy się tak wybrać miejsce cięcia, aby pąk, nad którym tniemy, skierowany był do zewnątrz krzewu lub w stronę, która nam odpowiada aby np. zagęścić roślinę lub skierować ją w konkretną stronę.

Termin zasadniczego cięcia róż to wiosna, ale nie tak wczesna jak w przypadku większości roślin. Róże tniemy wówczas, gdy minie niebezpieczeństwo większych mrozów. Zwykle jest to druga połowa kwietnia. Aby dobrze wyznaczyć termin zabiegu możemy kierować się okresem kwitnienia forsycji. Gdy ona rozwinie swoje żółte kwiatuszki zwykle jest dobry czas na dokonanie cięcia róż. Pamiętajmy także, że dzień przycinania powinien być suchy i najlepiej słoneczny.

Na wiosnę nawozimy ziemię wokół krzewów i uzupełniamy korę, którą wywiał wiatr.

Życzę wszystkim pięknych kwiatów i radości z uprawy tych wspaniałych krzewów.

 

Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".