Jak uprawiać azalię

azalia
Azalia
azalia
azalia
PlayPause
azalia
Azalia
azalia
azalia

 

Nazwa Azalia
Nazwa botaniczna Azalea / Rhododendron
Rodzina wrzosowate
Typ opadające przed zimą / zimozielone
Wielkość 0,4 m do 2 m
Rodzaj gleby próchniczna
Odczyn gleby kwaśna
Termin kwitnienia wiosna do początków lata
Kolor kwiatów różowe, żółte, pomarańczowe, białe, czerwone

 

Azalia to roślina, którą chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Jej spektakularne kwiaty, zachwycają wiosną, tak mocno, że azalie zagościły w niemal każdym przydomowym ogródku. Odmiany wysokie wyrastają do 1,5 m a nawet 2 m wysokości. Niskie odmiany, głównie zimozielone mają ok 50 cm. Rośliny te wolą cień lub półcień, zamiast pełnej ekspozycji na słońce i jak wszystkie wrzosowate potrzebują ziemi kwaśnej, o niskim odczynie pH.

Zasadniczo azalie dzielimy na odmiany o opadających liściach na jesień - te o luźniejszym pokroju i zwykle wyższe oraz azalie japońskie - zasadniczo niskie, zimozielone i o zwartym pokroju.

Krzewy azalii najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią, choć egzemplarze z pojemników przyjmą się o każdej porze roku. Należ tylko pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża i obfitym podlewaniu. Tempo wzrostu jest dosyć wolne, chociaż różni się w zależności od gatunku.  Azalie o liściach opadających na zimę rosną nieco szybciej i są mniej wymagające na warunki siedliskowe. Natomiast azalie zimozielone japońskie są z reguły niższe i bardziej wrażliwe. 

Pielęgnacja azalii

Posadzenie azalii we właściwym miejscu jest kluczem do sukcesu. W dogodnym miejscu rośliny te są zwykle dość łatwe w uprawie, ale mogą być bardzo temperamentne, jeśli warunki nie odpowiadają im. Najważniejsze jest, aby gleba była luźna, dobrze przepuszczalna i nieco kwaśna. Gdy ziemia jest zbita i miało przepuszczalna, należy ją wymieszać z piaskiem, torfem i korą sosnową. Aby ustalić czy ziemia w naszym ogrodzie jest kwaśna możemy to sprawdzić - pH gleby po co i jak sprawdzać odczyn gleby.

Aby posadzić azalię z doniczki, należy wykopać dołek minimum dwukrotnie większy od doniczki. Glebę ogrodową wymieszać z kwaśnym torfem i korą sosnową. Azalię wyjąć z doniczki, przymierzyć wysokość, tak aby po posadzeniu roślina nie była zbyt głęboko, ani żeby korzenie nie wystawały ponad poziom ziemi i starannie obsypać lekko ugniatając. Po posadzeniu rośliny należy ją podlać obficie, tak aby ziemia znajdująca się wokół bryły korzeniowej dokładnie przyległa i nie pozostały żadne pusta przestrzenie. 

Światło

Azalie najlepiej rosną w rozproszonym słońcu. Gdy promienie padają bezpośrednio na liście, to lepiej, aby było to dopołudniowe światło niż wieczorne, upalne. W chłodniejszym miejscu rośliny kwitną dłużej i zawiązują okazalsze pąki na jesień. 

Gleba

Rośliny z gatunku Rododendron zdecydowanie lubią glebę kwaśną o odczynie pH od 3,5 do 5,5 (w zależności od odmiany). Ziemia musi być żyzna i przepuszczalna. Naturalna ściółka z kory sosnowej zabezpiecza korzenie przed nadmiernym parowaniem wody z gleby i delikatnie zakwasza.

Nawożenie

Azalię nawozimy wczesną wiosną i wiosną, nawozami zakwaszającymi lub nawozem zawierającym w równych proporcjach azot, potas i fosfor. Jesienią stosujemy nawozy specjalne dla tej pory roku - bez dodatku azotu.

Przycinanie

Cięcie azalii ograniczamy właściwie do usuwania suchych gałązek lub takich, które dotykają podłoża (aby w wyniku kontaktu z glebą nie chorowały). Cięcie formujące krzew nie jest wskazane. Jeżeli jednak potrzebujemy przyciąć krzew, jedynym polecanym terminem będzie okres po kwitnieniu, gdyż azalie zawiązują pąki kwiatowe na jesień i jeżeli będziemy przycinać jesienią lub wczesną wiosną to usuniemy zawiązki kwiatów.

Problemy w uprawie azalii

W przypadku zimozielonych azalii, na wiosnę, możemy zauważyć oparzone liście - z widocznymi plamami na liściach i niejednokrotnie uschniętymi całymi gałązkami. Jest to powodem zbyt dużej ekspozycji na zimowe słońce i utraty wody, przy jednocześnie zamarzniętej ziemi i braku możliwości nawadniania lub też po prostu suszy i silnego słońca. Wiosną roślinę należy solidnie podlać, a suche gałązki odciąć. 

Kiedy liście azalii (głównie japońskiej) lub rododendronów żółkną, ale z widocznymi ciemniejszymi zielonymi żyłkami, oznacza to stan znany jako chloroza. W przypadku azalii jest to wynikiem alkalicznej gleby, która powoduje niedobór żelaza w roślinach. Często nawożenie krzewów nawozem zakwaszającym pomaga złagodzić stan. Pomóc mogą również dodatki zakwaszające, takie jak mech torfowy, igły sosnowe lub siarka rolnicza. Interwencyjnie można pomoc roślinie stosując nawóz dolistny - Jak uratować różanecznika.

Niektóre odmiany podatne są na choroby grzybowe. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić oprysk, aby patogen nie wyrządził wielkich szkód w naszym egzemplarzu. 

 

 

 

Ogrodnicze intro artykułów

Lawenda
Lawenda - uprawa i pielęgnacjaOgród ozdobny

Pachnąca i delikatna roślina wieloletnia, doskonale wypełnia miejsca słoneczne. Pochodzi z basenu...

Piwonia bylinowa - uprawa i pielęgnacjaOgród ozdobny

Piękne, efektowne kwiaty i charakterystyczny, przyjemny zapach to cechy szczególne tych wiosennych...

Pięciornik krzewiasty - uprawa i pielęgnacjaOgród ozdobny

Drobne kwiatki pięciornika, rozrzucone po niewielkim krzewie, są ozdobą głównie nieformalnych,...

Funkia czyli hosta - jak uprawiać i pielęgnowaćOgród ozdobny

Piękne liście funkii, ozdobą cienistych lub półcienistych zakątków ogrodu.

Poinsecja - gwiazda betlejemskaRośliny domowe

Poinsecja nazywana zwyczajowo gwiazdą betlejemską jest najpopularniejszą rośliną doniczkową na...

Jak uprawiać i pielęgnować magnolię pośredniąOgród ozdobny

Magnolia to piękna, dekoracyjna roślina, której kwiaty oszałamiają urodą.

Klon pospolity GlobosumOgród ozdobny

 Klon pospolity w odmianie globosum, to ciekwa propozycja niewielkiego liściastego drzewa, zarówno do...

Mahonia pospolitaOgród ozdobny

Mahonia jest krzewem o dosyć gęstej strukturze i dekoracyjnych liściach. Jest krzewem...

Aronia - jak uprawiaćOgródek warzywny

 Aronia to roślina bardzo atrakcyjna dla działkowców i posiadaczy przydomowych ogrodów, zarówna ze...

Ciemiernik - jak uprawiaćOgród ozdobny

 Największą zaletą ciemiernika jest fakt, że jego drobne, ale atrakcyjne kwiaty pojawiają się gdy...

AzaliaOgród ozdobny

 Azalia to roślina, którą chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Jej spektakularne kwiaty, zachwycają...

Parzydło leśne, jak uprawiać i pielęgnowaćOgród ozdobny

To roślina naturalnie występująca w lasach i zaroślach okolic Sudetów i Karpat. Im dalej w tereny...

O nas

Uwielbiamy robić to co robimy.

Dlatego nasze propozycje są takie oczywiste, proste i przystępne dla każdego.

W naszym serwisie

O nas