Jak uprawiać azalię
Nazwa | Azalia |
Nazwa botaniczna | Azalea / Rhododendron |
Rodzina | wrzosowate |
Typ | opadające przed zimą / zimozielone |
Wielkość | 0,4 m do 2 m |
Rodzaj gleby | próchniczna |
Odczyn gleby | kwaśna |
Termin kwitnienia | wiosna do początków lata |
Kolor kwiatów | różowe, żółte, pomarańczowe, białe, czerwone |
Azalia to roślina, którą chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Jej spektakularne kwiaty, zachwycają wiosną, tak mocno, że azalie zagościły w niemal każdym przydomowym ogródku. Odmiany wysokie wyrastają do 1,5 m a nawet 2 m wysokości. Niskie odmiany, głównie zimozielone mają ok 50 cm. Rośliny te wolą cień lub półcień, zamiast pełnej ekspozycji na słońce i jak wszystkie wrzosowate potrzebują ziemi kwaśnej, o niskim odczynie pH.
Zasadniczo azalie dzielimy na odmiany o opadających liściach na jesień - te o luźniejszym pokroju i zwykle wyższe oraz azalie japońskie - zasadniczo niskie, zimozielone i o zwartym pokroju.
Krzewy azalii najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub jesienią, choć egzemplarze z pojemników przyjmą się o każdej porze roku. Należ tylko pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża i obfitym podlewaniu. Tempo wzrostu jest dosyć wolne, chociaż różni się w zależności od gatunku. Azalie o liściach opadających na zimę rosną nieco szybciej i są mniej wymagające na warunki siedliskowe. Natomiast azalie zimozielone japońskie są z reguły niższe i bardziej wrażliwe.
Pielęgnacja azalii
Posadzenie azalii we właściwym miejscu jest kluczem do sukcesu. W dogodnym miejscu rośliny te są zwykle dość łatwe w uprawie, ale mogą być bardzo temperamentne, jeśli warunki nie odpowiadają im. Najważniejsze jest, aby gleba była luźna, dobrze przepuszczalna i nieco kwaśna. Gdy ziemia jest zbita i miało przepuszczalna, należy ją wymieszać z piaskiem, torfem i korą sosnową. Aby ustalić czy ziemia w naszym ogrodzie jest kwaśna możemy to sprawdzić - pH gleby po co i jak sprawdzać odczyn gleby.
Aby posadzić azalię z doniczki, należy wykopać dołek minimum dwukrotnie większy od doniczki. Glebę ogrodową wymieszać z kwaśnym torfem i korą sosnową. Azalię wyjąć z doniczki, przymierzyć wysokość, tak aby po posadzeniu roślina nie była zbyt głęboko, ani żeby korzenie nie wystawały ponad poziom ziemi i starannie obsypać lekko ugniatając. Po posadzeniu rośliny należy ją podlać obficie, tak aby ziemia znajdująca się wokół bryły korzeniowej dokładnie przyległa i nie pozostały żadne pusta przestrzenie.
Światło
Azalie najlepiej rosną w rozproszonym słońcu. Gdy promienie padają bezpośrednio na liście, to lepiej, aby było to dopołudniowe światło niż wieczorne, upalne. W chłodniejszym miejscu rośliny kwitną dłużej i zawiązują okazalsze pąki na jesień.
Gleba
Rośliny z gatunku Rododendron zdecydowanie lubią glebę kwaśną o odczynie pH od 3,5 do 5,5 (w zależności od odmiany). Ziemia musi być żyzna i przepuszczalna. Naturalna ściółka z kory sosnowej zabezpiecza korzenie przed nadmiernym parowaniem wody z gleby i delikatnie zakwasza.
Nawożenie
Azalię nawozimy wczesną wiosną i wiosną, nawozami zakwaszającymi lub nawozem zawierającym w równych proporcjach azot, potas i fosfor. Jesienią stosujemy nawozy specjalne dla tej pory roku - bez dodatku azotu.
Przycinanie
Cięcie azalii ograniczamy właściwie do usuwania suchych gałązek lub takich, które dotykają podłoża (aby w wyniku kontaktu z glebą nie chorowały). Cięcie formujące krzew nie jest wskazane. Jeżeli jednak potrzebujemy przyciąć krzew, jedynym polecanym terminem będzie okres po kwitnieniu, gdyż azalie zawiązują pąki kwiatowe na jesień i jeżeli będziemy przycinać jesienią lub wczesną wiosną to usuniemy zawiązki kwiatów.
Problemy w uprawie azalii
W przypadku zimozielonych azalii, na wiosnę, możemy zauważyć oparzone liście - z widocznymi plamami na liściach i niejednokrotnie uschniętymi całymi gałązkami. Jest to powodem zbyt dużej ekspozycji na zimowe słońce i utraty wody, przy jednocześnie zamarzniętej ziemi i braku możliwości nawadniania lub też po prostu suszy i silnego słońca. Wiosną roślinę należy solidnie podlać, a suche gałązki odciąć.
Kiedy liście azalii (głównie japońskiej) lub rododendronów żółkną, ale z widocznymi ciemniejszymi zielonymi żyłkami, oznacza to stan znany jako chloroza. W przypadku azalii jest to wynikiem alkalicznej gleby, która powoduje niedobór żelaza w roślinach. Często nawożenie krzewów nawozem zakwaszającym pomaga złagodzić stan. Pomóc mogą również dodatki zakwaszające, takie jak mech torfowy, igły sosnowe lub siarka rolnicza. Interwencyjnie można pomoc roślinie stosując nawóz dolistny - Jak uratować różanecznika.
Niektóre odmiany podatne są na choroby grzybowe. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić oprysk, aby patogen nie wyrządził wielkich szkód w naszym egzemplarzu.