Piwonia bylinowa - uprawa i pielęgnacja
Nazwa | Piwonia, peonia |
Nazwa botaniczna | Paeonia officinalis |
Typ rośliny | bylina |
Wielkość | 60 - 100 cm |
Rodzaj gleby | ogrodowa, ph 6,5 - 7,0 |
Termin kwitnienia | maj, czerwiec |
Kolor kwiatów | różowe, czerwone, białe, kremowe, fioletowe |
Stanowisko | słoneczne |
Piękne, efektowne kwiaty i charakterystyczny, przyjemny zapach to cechy szczególne tych wiosennych roślin. Według szacunków w obrębie rodzaju peonia, jest ponad 30 różnych gatunków, ogólnie nazywanych piwoniami. Najbardziej rozpowszechnione są odmiany bylinowe, czyli takie, których część nadziemna zamiera na zimę, wiosną zaś, od korzeni wyrastają nowe pędy.
Piwonie są średniej wielkości roślinami. Ich korzenie są kruche i delikatne, z których część jest gruba i bulwiasta - te stanowią magazyny, i korzeni cienkich, służących do wchłaniania wody i substancji odżywczych. Ostrożne obchodzenie się z korzeniami jest kluczowe przy sadzeniu, przesadzaniu czy dzieleniu rośliny.
Czas kwitnienia piwonii przypada na późną wiosnę i wczesne lato, w zależności od odmiany. Jeżeli chcemy posadzić piwonię w ogrodzie najlepiej zrobić to jesienią, na minimum miesiąc przed przymrozkami, tak aby dać jej czas na ukorzenienie się.
Pielęgnacja piwonii
Piwonie należą do roślin, które będą rosły i cieszyły nas swoimi kwiatami, przez wiele lat, jeżeli tylko zostaną dobrze posadzone. Nie lubią zbytnio przesadzania, więc najlepiej jest zapewnić im miejsce, aby mogły się rozrastać. Dojrzałe egzemplarze będą potrzebowały ok 1,5 m przestrzeni. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Podczas ulewnego deszczu, ciężkie, nasiąknięte wodą kwiaty często pokładają się na ziemi. Można im zapewnić, na ten czas, wsparcie.
Piwonie sadzimy płytko w ziemi. Nie zakopujemy jej głęboko, gdyż wówczas nie będą kwitły lub kwiatów będzie niewiele. Bryłę korzeniową przysypujemy ziemią tylko na kilka centymetrów. Piwonia, aby założyć pąki kwiatowe, potrzebuje wychłodzenia i uśpienia zimowego.
Światło
Piwonie kochają słońce. Potrzebują go przez co najmniej 6 godzin dziennie. Pełna ekspozycja na światło jest optymalna. Przy braku wystarczającej ilości światła, piwonie mogą słabiej kwitnąć, a kwiaty będą mniejsze.
Gleba
Piwonie są dosyć tolerancyjne w kwestii gleby. Musi jednak ona być przepuszczalna, tak aby korzenie nie stały długo w wodzie. Lubią lekko kwaśną ziemię, pH optymalne waha się w granicach 6.5 do 7.0. Jeżeli gleba w ogrodzie jest gliniasta, należy wykopać odpowiednio większy dołek i wymieszać ziemię ogrodową z kompostem i kwaśnym torfem. Starajmy się dobrze przygotować ziemię, gdyż piwonii raczej nie przesadzamy, a ona może nam towarzyszyć przez wiele lat. Piwonie krzewiaste preferują ziemię obojętną.
Woda
Piwonie lubią ziemię wilgotną. W dłuższych okresach suszy zasychają ich części zielone. Dobrą praktyką jest ściółkowanie ziemi wokół rośliny, aby pomóc w zachowaniu wody w glebie.
Przycinanie
W zakresie przycinania, piwonie nie wymagają wiele pracy. Po okresie kwitnienia przycinamy łodygi po kwiatach, aby roślina nie wysilała się na tworzenie nasion. Późną jesienią zaś, wycinamy przy samej ziemi wszystkie liście, które będą już wówczas w znacznym stopniu suche. Liśćmi tymi możemy przykryć lekko bryłę korzeniową na zimę. Należy jednak pamiętać o usunięciu okrycia wczesną wiosną, aby nie hamować wzrostu nowych pędów.
Rozmnażanie piwonii
Piwonię najlepiej rozmnożyć poprzez podniesienie bryły korzeniowej i podzielenie jej ostrym szpadlem na mniejsze kawałki, tak aby w każdym z nich były zarówno grube korzenie magazynowe, jak i cienkie, którymi roślina pobiera wodę z gleby. Oddzielone korzenie należy jak najszybciej wsadzić do ziemi, na nowym stanowisku. Około 10 letnie piwonie mogą wymagać odmłodzenia, gdy tracą wigor, a ich kwitnienie nie jest już tak intensywne. Postępujemy z nimi wówczas tak samo - wykopujemy bryłę korzeniową, odcinamy część i sadzimy na nowo. Możemy przy tej okazji wymieszać ziemię w kompostem, aby odżywić roślinę. Po posadzeniu należy solidnie ją podlać.
Przesadzanie, czy rozmnażanie piwonii dokonujemy jesienią, aby dać jej czas na związanie się korzeni z glebą i ustabilizowanie procesów odżywiania.
Choroby i szkodniki
Najczęstszą przypadłością piwonii jest szara pleśń, która pojawia się na roślinach, gdy nie ma dobrej cyrkulacji powietrza wokół rośliny. Dlatego ważne jest, aby nie sadzić roślin zbyt blisko siebie.
W okresie kwitnienia, można zauważyć wędrujące po kwiatach mrówki. Przyciąga je nektar, który znajduje się na dnie kwiatu. Mrówki nie szkodzą roślinie i nie trzeba ich usuwać. Jedynie, gdy chcemy zerwać piwonie do wazonu, należy delikatnie je strzepnąć, aby nie zanieść ich do domu.